Çiftehan Tarihçesi - Çiftehan Otelleri, Çiftehan & Sarayhan Termal Devremülk 05428475698

Otel Apart ve Kiralık Devremülk.
 www.ciftehan.com  
İçeriğe git
   ÇİFTEHAN TARİHÇESİ   
KLEOPATRADAN GÜNÜMÜZE ÇIFTEHAN
Çiftehan adini kasaba girisindeki iki handan aldigi söylenmektedir. Anadolu,nun bati kapisi olan çiftehan: sicak su kaynak lari nedeni ile m.ö ilk çaglarda baslamak üzere dikkatleri çekmeye baslamşstir.bu güne kadar sicak su kaynaginin ne zaman ortaya çiktigi bilinmemektedir ilk olarak m.ö 324 yilinda kral ömer nigde ilini topraklarina katmasi ardindan çiftehan sicak suyu ile dikkatleri çekmistir. Bu dönemde güvenlik nedeni ile çiftehan merkezinde bir yapilanma olusmasina ragmen çiftehanin görev ve amaçlari ve tepelerinde yeralti kaya topyalari yaptirmistir. Bölge eti frig ve roma dönemlerine yerlesim yeri olmustur.
Roma imparatorlugu döneminde kapadokyanin en önemli eyaleti olmasi nedeni ile çiftehan bir önemli kapi görevini görmüstür. Bölgede yapilan arkeolojik kazilara göre etiler zamanindan beri yerlesme sahasý olarak kullanilmiştir.
KLEOPATRA
Misir kraliçesi kleopatranin tarsusta yasam sürerken sık sık bu kaplicaya gelerek uzun süre kaldigi, suyun genclestirici, güzellestirici ve dinlendirici etkinliklerinden faydalandigi söylenmektedir. Çiftehan kaplicalarinin eski havuzun temel kismi roma dönemine aittir. bu gün ayakta bulunan ve kullanilmakta olan havuzlu banyolar selçuklu türkleri zamninda yapilmistir. Havuzlu banyo selçuklu mimarisinin özelliklerini tasimaktadir.

Roma imparatorlugu döneminde Antakya ardindan hristiyanligin toros daglarini asip tutundugu en önemli yerlesim birimi Çiftehan ve ulukisla kesimleridir. Hristiyanligin ilk ve önemli yerlesim birimleridir. Bizans döneminde Çiftehan Sasani ve Arap akýnlarýna maruz kalmistir.
Bizans imparatorlari ülkenin dogu kesimini özellikle toros geçitlerinin agzinda bulunan çiftehan ve ardindaki nigde koruma ve vurus haline getirmek amaci ile burada önemli askeri üsler kurulmustur. Ulukisla ve Çiftehan arasina kurulmustur. Ulukisla ve Çiftehan arasina LÜLÜ kenti kalesi ve magara tabyalarý insaa edilmistir.

FATIH SULTAN MEHMET IN KUCUK OGLU SULTAN CEM CIFTEHAN KAPLICALARI ILE ILGILENEREK BAYINDIRLIK FAALIYETINDE BULUNMUSTUR.
Osmanlilar zamaninda düsünen Bagdat demiryolu çiftehan kasabasindan geçtigi için burada 1910 yilinda tren iskelesi kurulmustur. Tren yolunun buradan geçmesi ardindan buraya olan ilgi artmistir ve çevre köylerden bir kaç aile buraya gelmistir bu aileler Meral ve Gülbahar aileleridir. 1910 Tarihinden 1925 tarihine kadar bölgede nüfus 20 kisi civarindadir.
1954 yilinda çiftehan köy tüzel kisiligine kavusmustur.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK 6 Subart 1934 tarihinde Tren le Nigdeden çiftehan kasabasina gelerek kaplicaya geçmis ve buranin imar edilmesine ve halkin istifadesine açilmasini istemiþtir.

imparator mark avrilkarisi imparatoriçefaustin ile Suriye gezisine giderken kasabasinin yakinlarýndaki kirk geçitin yaninda rahatsizlanmis ve burada ölmüstür.Imparator bunun anisina Çiftehan yakinlarinda Faistinopolis Sehrini kurmustur. Bu sehrin yakýnlarina bir mabet yaptirmistir bu mabet simdiki basmakçý köyü yakinindadir.
Kaplicada selçuklu döneminde yapilmis iki hamam vardir.Havuzlari ve özel banyolari bulunmaktadir.Çelikli ve kükürtlü adlariyla mevcut iki kaynakSaniyede 18-20 lt su verir.

Suyu sodyum sülfatli bir sudur.
Çiftehan kaplicalarý ülkemizin birinci sýrada sifa niteliginin yaninda ayrica Toros daglarinin iklimi ile bir dinlenme yeridir.
Kadin ve Erkeklere mahsus iki bölümü kapsayan ve çifte hamam seklinde olan binanýn her iki kismi kubbe ile örtülüdür erkekler kisminda 85 kadinlar kisminda 26 M2 olan birer havuz vardir.
Kablica suyunu ilk defa 1. Mart 1949 tarihinde prof. dr.Kerim ÖMER ÇAGLAR mahaline gelerek incelenmiştir.
IFTEHAN COGRAFI YAPISI

Çiftehan Kaplicalari Nigde ilinin güneyinde yer almaktadir. Kasabanin denizden yüksekligi 950 m dir. ÇiftehanKasabasi Akdeniz Bölgesi ile iç Anadolu Bölgesini birbirine baglayan yollarin kesistigi Orta Toroslar üzerinde bulunmaktadir. Çiftehan, Dogusu Pozanti ve, Batisi Ulukisla, Güneyi Tarsus, Kuzeyi Çamardi ilçeleri ile çevrilidir.
Kasaba yüksek daglarla çevrilidir. Bunlar Güneyinde Toros Daglari (Bolkar daglari) , Bolkar Daglari üzerindeki Medetsiz tepesi (3.585 m), Karanfil Daglari (3.085 m) ve Karinca dagi (1.840 m)’dir.
Merkezinden geçen Çakit çayini Toroslarin etegi Alihoca Köyünden ve Koçak deresinden gelen Akarsuyu ile beslenmektedir. Kasabadan geçen akarsularinin rejimleri düzensizdir. Bahar aylarinda karlarin erimesiyle cosan dereler, yaz aylarinda azalmaktadir.
Kasabanin önemli akarsulari Çakit çayidir. Buradan akan çay Seyhan Baraj gölüne dökülmektedir. Vadilerde ve dag yamaçlarinda zengin bitki örtüsü Kaplicasinin bulundugundan Çukurova iç Anadolu Türkiyenin hertarafindan Yabanci ülkelerden Kaplica ve tatil için bir cazibe merkezi olmustur.

IKLIM

Toroslar üzerinde bulunan Çiftehan, Akdeniz iklim kusaginda yer almaktadir. Kislari soguk ve yagisli, yazlari sicak ve kurak geçer. Kisin kar, ilkbaharda ise yagmur etkili olur. ilkbahar ve sonbahar aylari sicak geçer. Ekolojik dengelerin bozulmasindan dolayi zaman zaman iklimlerde bazan çok sert bazanda tamamen akdeniz iklimi görülmektedir.
Kasabanin Yakin Köyleri Yayla alanlari yazin serin iklim hakim oldugundan cazibe oluþturmaktadir. Meteoroloji Istasyonu ortalamalarina göre, Kasabada uzun dönemli en sicak aylar ortalamasi 32,9 ºC, en soguk aylar ortalamasi 7,7 ºC’dir. En yüksek sicaklik (+40), en düsük sicaklik ise (-15) derece civandadir. Kasabada en yüksek ve en düsük sicakliklarin süresi kisadir. Yilin ortalama 45 günü yagisli geçer. Yagiþlarin aylara dagilimi normal olup pinarlari ve yer alti sularini meydana getirmekte ve Ekim ayi ortalarinda baslayip Mayis ayina kadar sürmektedir.
BITKI KAYNAKLARI:
Akdeniz iklimi etkisiyle fitocografya bölgesinin vejetasyon formasyonlarini göstermektedir. Mesçere tiplerinin olusturdugu saf ve karisik yapida verimli ve bozuk ormanlardan olusan yapi mevcuttur. Bitki dokusu yaylalarin etrafini çevrelemis, hatta iç içe girmis durumdadir.Alihoca Köyü,Katranci Köyü Maden Horoz Köyü etrafinda kizilçam Meselik ve karaçam ormanlari, karışımı ile çevrilmistir. Daha yükseklerde ise sedir, göknar meşeleri bulunmaktadir.

Yaylalarda Kizilçam, Karaçam, Sedir, Göknar, Ardiç Türleri Ile Birlikte Andiz, Disbudak, Mese, Sögüt, Gürgen, Tesbih, Demircik, Aliç, Yemisgen Bögürtlen, Üvez ve Ladin gibi bitki dokusu da bulunmaktadir.

.Yaylalarimizin dere ve sulak alanlarinda, beslenme, süs, tibbi aromatik, kokulu, boyacilikta kullanilan çok çesitli bitkiler bulunmaktadir. yalanci kekik, kekik, yavsan, mantuan, yabani sarimsak, yabani çay, salep, yabani nane ve çigdem gibileri de çokça bulunmaktadir.


Çiftehan Kaplıcaları Otel Apart Devremülk Hizmetleri.
İletişim Tel
Gsm: 0 542 847 5698
Gsm: 0 532 155 8053
0 388 531 2112

İçeriğe dön